Кога и как се създава гимназията
Търговска Гимназия - Пловдив се създава по инициатива на Пловдивската търговско-индустриална камара. Голяма е заслугата на деловия елит на града начело с г-н Стефан Обрейков, за да...
» прочети
...може благородната инициатива да се превърне в реалност.
Първият учебен ден е на 15.ІХ.1910 г. когато в гимназията има 58 ученици, а за директор е привлечен Евтим Дабев. Той се ползва с безспорен авторитет като учител с голяма практика в Свищовската търговска гимназия.
ТГ - Пловдив е четвъртата подобна в страната, след търговските училища в Свищов, Варна, Бургас. В началото тя се издържа от бюджета на Пловдивската търговско - индустриална камара, а по-късно е включена на издръжка от бюджета на Министерството на народното просвещение.
Както е записано в решението на камарата, училището трябва да отговори на нарастналите потребности от образовани, честни и делови специалисти в областта на деловодителската и счетоводната работа. Тази потребност е пряк резултат от ускореното стопанско развитие на България в началото на ХХ век.
» скрий
Как се развива в началото
След откриването на ТГ - Пловдив една от първите задачи на директора Евтим Дабев е да изготви правилник и програми на училището. За образец се използуват вече...
» прочети
...действуващите правилници и програми.
По-късно, през учебната 1922/1923 г. Министерството на просвещението унифицира правилниците и програмите на всички търговски училища. Тази тенденция се запазва с приемане на специален Закон за търговските училища от 1924 г.
Въпреки всички тези факти се разработват отделни правилници за длъжностите на дежурните учители и ученици, за квартирите на учениците и училищния лекар. Тези правила целят да се създаде у ученика навик към ред, редовност, които ще са му необходими в бъдещото му поприще. Дават се съвети - предписания за квартирите на учениците, които не са от Пловдив - хигиеничност, добропочтеност на квартиродателите и пр. С отделен правилник още в началото е създаден фонд за подпомагане на бедни ученици.
След 1944 г. се правят промени в духа на социалистическата революционност - премахва се молитвата, въвеждат се нови задължения на ученици, учители, директори, свързани с изискванията на тоталитарния режим - честване на партийни празници съвместно с партийния комитет, участие в бригади и други мероприятия с идеологически мотив. Учителите трябва да работят целенасочено за изграждане на марксистко - ленински мироглед у учениците. Униформите, въведени още от Евтим Дабев, се превръщат в бреме за учениците. Прави се задължителна утринна ведрина, младежите трябва да се подстригват еднакво късо, на всяко 1-во и 15-то число на месеца, да се явяват с лъснати обувки в училище, да не носят връхните си дрехи в сградата. За девойките - косите да се сплитат по определен начин, по съветски образец, без допълнителни украшения от типа на панделки, разноцветни ластичета и други.
След 1989 г. редица пунктове от правилниците отпадат и настъпва известна либерализация. Все пак строгостта на старите правилници, традиционността в уредбата на училищния живот е запазила добрата репутация на гимназията.
» скрий
Сградата
След откриване на учебната година на 15.ІХ.1910 г. големият проблем е сградата на училището. Първоначално е наета частната къща на...
» прочети
...д-р Византиус на Джамбаз тепе. Тя не е била никак удобна. Например в банята се помещавала лабораторията по химия.
През 1912 г. гимназията се премества в дома на Иван Душев на Сахат тепе. Още през 1911 г. Пловдивската търговско - индустриална камара поставя началото на фонд "Постройка на търговска гимназия". Пловдивската община решава да даде място за строеж в размер на 8 400 кв.м в югозападния край на Бунарджика.
На 26.ІІ.1926 г. се полага основният камък на сградата, а в началото на учебната 1927/1928 гимназията се нанася в новопостроената сграда. Тя е строена солидно, с оглед да се задоволят нуждите на гимназията, на 3 етажа и повече от 1000 кв. м. застроена площ.От същата учебна година се открива и Практическо търговско училище, което носи името на тогавашния председател на Търговско - индустриалната камара - Стефан Обрейков, заради неговото крупно дарение.
Ученето в тази представителна сграда укрепва и издига обучението на изключително равнище.
След ІІ световна война сградата е взета за военна болница, а по - късно е използувана за занятията на открития в Пловдив Държавен университет. През това време учениците от преименувания Икономически техникум учат в прогимназия "Карнеги" при изключителни трудности. По - късно сградата е върната на техникума. Днес тя безспорно е най - представителната и добре поддържана училищна сграда в града ни.
» скрий
Ученическата кооперация "Съгласие"
Ученическата кооперация "Съгласие" се създава през 1914 г. и съществува почти непрекъснато и до наши дни, макар и...
» прочети
...на различни организационни начала. Тя си поставя зя цел взаимното подпомагане на учениците, но заедно с това подпомага развитието на другарско чувство, задружност, взаимопомощ.
Кооперацита се помещава в сутерена на сградата и помага да се прехранват и най-бедните ученици.
През 1928 г. по инициатива на директора Петър Малчев към кооперацията се създава специален фонд "Постройка на собствен дом". Целта е построяване на салон за хранене и кухня, салон за занимания и забави. Фондът нараства до 600 000 лв като 100 000 лв са дарени от Пловдивската търговско - индустриална камара.
По време на тържествата за 25 годишния юбилей се и осъществява строителството на кооперативната сграда, която е оформена кано крило на вече съществуващата.
Ученическата кооперация "Съгласие", която съществува в момента е учредена на 14.ХІІ.1988 г. от 18 курсистки в специалността "Администратор - документалист" от випуск 1987 - 1990 г. Избрано е ръководство и Управителен съвет съобразно Правилника на кооперацията. В първия състав на УС са: Димитър Грънчаров - учител, Петя Златарева и Делка Костова.
Кооперацията е регистрирана от Пловдивския районен съд на 20.ІІ.1989 г., което й дава право да започне своята активна дейност: машинописни услуги, размножаване на писмени документи и материали, стенографиране, надписване на картички и др.
Сега кооперацията е основен източник на допълнителни средства за обогатяване на материалната база на гимназията.
» скрий
Директорите на Търговска Гимназия - Пловдив
Първият директор на ТГ е Евтим Дабев. Той е известен социалдемократ, журналист, а от началото на ХХ век се отдава на педагогическа практика. Утвърждава се като...
» прочети
...водеща фигура в Свищовската търговска гимназия.
С пристигането си в Пловдив Евтим Дабев отдава много сили за издигане реномето на новата гимназия - въвежда 4 - годишен срок на обучение,смесени класове, кооперативна ученическа гостилница - все модерни по онова време педагогически действия.
Директорът се ползува с изключителен авторитет пред Пловдивската търговско - индустриална камара и усилено работи чрез нея за набиране на средства за построяване на собствена сграда на училището. Също така полага системни усилия и много грижи да привлече най - добри специалисти по търговските и общообразоателни дисциплини и наистина постига забележителни резултати.
С построяването на сградата на Търговската гимназия реномето на училището е вдигнато изключително високо. За изключителните му заслуги към ТГ, при пенсионирането му, Евтим Дабев е награден от цар Борис ІІІ с офицерски кръст "Св. Александър".
Мястото на Евтим Дабев заема неговият пръв помощник Петър Малчев. Той продължава делото на своя предшественик в спазването на установените традиции,ред и дух в гимназията. Показва изключителна настоятелност за обзавеждане на училището и снабдяването му с всички необходими удобства. Училищната библиотека притежава 4 332 тома, стимулира се културно - просветния живот.
Директорът Петър Малчев активно подпомага инициативата на ученическата кооперация "Постройка на собствен дом". Това става факт през 1936г. Любопитно е, че през годините когато е директор Петър Малчев, ТГ разполага с много добре уредена и идеално поддържана баня. За голяма част от учениците, които не са от Пловдив, това е голямо битово удобство.
През 1939 г. за директор е назначен Павел Нончев поради оттегляне на стария директор в пенсия. Павел Нончев е един от първите учители в гимназията. Като учител и като директор е оставил спомен за изключителна ерудираност, финес и такт.
След пенсионирането на Павел Нончев през 1942 г. Пловдивската камара "командирова" за директор един от своите най - добри ръководители Янко Манолов. Един човек с големи организаторски качества. Те се оказват незаменими за съхраняване на доброто равнище на преподаване в трудните години на войната.
Промените през 1944 г. и краят на ІІ световна война са свързани и с големи промени и трудности за учениците и учителите от ТГ. Техен директор в периода 1944 - 1953 е Христо Алексиев. Под негово ръководство учебно - възпитателната работа не спира, въпреки изключителните обстоятелства - големи класове, учене на три смени или през ден в тясното и неудобно за целта прогимназиално училище "Е. Карнеги" и други. Допълнение е тенденцията към утвърждаване догматичното комунистическо "култовско" мислене и произтичащите от него тези в сферата на образованието. През следващите години директори са: Кирил Иванов, Костадин Вълчев, Елена Димитрова / два пъти /, Иван Герасимов.
Нов подем в историята на ТГ е периода 1970 - 1985 когато директор е Михаил Сребринов. С особена строгост и внимание той се отнася към въпросите на реда, дисциплината, облеклото /униформите/. Но наред с тези, нееднозначно приемани днес неща, се обръща особено внимание на квалификационната дейност сред учителите и културно - масовата в ученическите колективи. Развива се художествената самодейност, работи се по обогатяване на материалната база на Техникума.
Мястото на Михаил Сребринов след пенсионирането му заема Христина Поборникова - 1985 - 1989 г. Като директор тя съумява да впише в общоучилищния живот интеграционните организации и фирми, а това създаде солидна платформа за надграждане. Управленската й зрялост изведе на ново, по-динамично ниво решаването на трудни дилеми и форматира бъдещите основни приоритети на училището.
След 1989 г. директор на ТГ е Юлия Юрдекова. В трудните години на прехода училището отстоява позициите си - разширява сградния фонд, възстанови името на Търговската гимназия, модернизира програмите си, достойно отбеляза 90 - та си годишнина с Почетния знак на град Пловдив - утвърждава се като едно от най - престижните училища в града.
От 1 февруари 2008 година управлението на гимназията се поема от Славейка Янкова Иванова – учител по счетоводна отчетност, възпитаник на гимназията.
През периода на управление на директора Славейка Иванова училището трайно зае първо място сред професионалните гимназии в България по резултати от ДЗИ, прием с най-висок бал, лауреати от олимпиади, първенци от състезания и конкурси по професии, медалисти от участие във финалите на ученическите игри. Ежегодно се реализират проекти по програма Еразъм + и национални програми и проекти. Училището е на първо място сред училищата – посланици на ЕП през учебната 2019/2020 година.
Всички успехи са постигнати от всеотдайния екип на гимназията – ръководство, педагогически специалисти, служители и ученици.
През 2017 година Национална търговска гимназия - Пловдив получи много висока оценка на постигнатото от учители и ученици - президентът на България Румен Радев удостои училището с плакет "Св.св. Кирил и Методий" по повод 24 май - Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост.
Отличието е заслужено със значимия принос към образованието на поколения средни специалисти - икономисти и за активната дейност на гимназията за формиране на облика на професионалното образование в България.
Министерството на образованието и науката връчи на гимназията почетен плакет за над 100-годишен принос в професионалното образование в България и плакети за принос в професионалното образование при ежегодното провеждането на Панорамата на професионалното образование.
Многобройни са отличията от РУО – Пловдив и от община Пловдив за най-изявените педагогически специалисти от гимназията.
През 2019 година комисия от Националния инспекторат по образованието проведе пилотно инспектиране на образователния процес и управлението на Национална търговска гимназия - Пловдив. Гимназията получи най-високата оценка - МНОГО ДОБРО КАЧЕСТВО НА ПРЕДОСТАВЯНОТО ОБРАЗОВАНИЕ
Приносът на директора Славейка Иванова за успешното развитие на гимназията беше високо оценен. През 2017 година министърът на образованието и науката Красимир Вълчев й връчи почетната награда „Св. Иван Рилски“ за успехите на Национална търговска гимназия, но и за принос за развитието на българското образование, а началникът на РУО Пловдив Иванка Киркова връчи на Славейка Иванова годишната награда на РУО Пловдив.
На тържествена церемония на 24 май 2019 г. директорът Славейка Иванова беше удостоена с почетната значка на община Пловдив за заслуги в развитието на образователната система. Отличието е признание за успехите, постигнати от екипа на гимназията - ръководство, учители и ученици.
» скрий
Логото на Търговска Гимназия - Пловдив
Меркурий - ( лат. "бог на търговците ") - римското съответствие на гръцкия Хермес. Син на...
» прочети
...Юпитер и Мая , бог на търговията , стокообмена и печалбата , на когото още през 495 г. пр. н. е. бил храм в Рим при Циркус максимус срещу Авентинския хълм. Храмът му бил място за срещи и събрания на римските търговци. В средата на май те принасяли жертви на него и майка му Мая. Като вестител на боговете и особено на Юпитер бил изобразяван с херолдския жезъл кадуцеус, със златни крилати сандали и крилата шапка.
» скрий